Kai peržiūri dešimtis darbo skelbimų ir išsiunti tiek pat gyvenimo aprašymų į įvairias darbo pozicijas arba sudalyvavęs dar viename darbo interviu nusivili, nes „čia kažkas atrodo ne taip“, yra paprasta pradėti galvoti, kad eisi dirbti bet kur, kad tik dirbti.
Tačiau priimti bet kokį darbo pasiūlymą vien tam, kad paliktum nemėgstamą darbą ar įmonę arba tam, kad pagaliau baigtųsi užsitęsusi darbo paieška, vadinasi ir toliau vėl ir vėl grįžti į tą pačią situaciją. Nes tas „kad tik darbas“ didesnio pasitenkinimo dažniausiai neatneša.
Kaip tai sustabdyti? Vietoje CV siuntimo į dešimtis įmonių, atsitiktinio „šaudymo“ – gal kažkur pataikysiu, ir tikėjimosi, kad kažkas pagaliau susimils paskambinti, prieš ieškant sau patinkančio darbo geriau gerai pagalvoti apie šiuos trys dalykus.
Apie įmonės kultūrą, kuri atitinka pagrindines jūsų vertybes
Įmonės kultūra, paprasčiausiai kalbant, yra tai, kaip žmonės dirba ir bendrauja įmonėje. Tai apima darbo aplinką įmonėje, jos misiją, vertybes, tikslus, lūkesčius ir nerašytas taisykles.
Kodėl įmonės, į kurią eisite dirbti, kultūra yra svarbi būtent jums? Nes be to, kad jums tiesiog reikia darbo, dar reikia, kad atėjęs į darbą bendrautumėte ir būtumėte apsuptas žmonių, turinčių panašų požiūrį į daugelį dalykų, kuriuos patiriame darbe: problemų sprendimą, rezultatų siekimą, bendradarbiavimą, komunikavimą, vadovavimą, pagaliau augimą ir tobulėjimą. Darbe jums reikia žmonių, kurie supranta jus ir nori augti kartu su jumis.
Geriausias būdas rasti įmonę, kurios vertybės jums tiktų, pirmiausia yra išsiaiškinti, kokios yra jūsų vertybės, darbo stilius ir tikslai. Pavyzdžiui, jei jums patinka dirbti savarankiškai, turėti daugiau autonomijos, tuomet darbas įmonėje, kuri akcentuoja komandinį darbą ir bendradarbiavimą, gali jus versti jaustis nejaukiai, o tai nepridės produktyvumo. Jei jūs teikiate prioritetą laisvesniam darbo stiliui, kai dirbdamas gali vienu metu „dėvėti skirtingas skrybėles“ ir lengvai imtis naujų projektų, tuomet griežtas, tradicinis valdymo stilius, kuriame yra daug protokolo ir tvarkų laikymosi, gali jus varžyti ir jaustis stagnuojančiu. Iš kitos pusės, jei jūs pirmenybę teikiate struktūrai, apibrėžtoms atsakomybėms ir aiškiems procesams, tuomet tradicinė aplinka jums gali puikiai tikti. Turite aiškiai žinoti, ko ieškote.
Tikriausiai kiekvienas iš mūsų galėtume prisiminti savo paties ar savo artimųjų pavyzdį, parodantį, kiek daug darbe priklauso nuo darbo kultūros įmonėje, dar kitų vadinamos atmosferos, kuri apima daugybę psichologinių, elgsenos bei moralinių veiksnių. Kai visa tai atitinka jūsų vertybes, jaučiatės pakylėtas, motyvuotas ir dirbate su entuziazmu. Taigi, jums tinkama įmonės kultūra būtų ta, kur dirbdamas galėtumėt jaustis pačiu savimi, nejaustumėt įtampos ir galėtumėt parodyti visus savo gebėjimus.
Apie prasmingą darbą, kuris svarbus ne tik jums, bet ir kitiems
Daugelis žmonių, net ir tų, kurie nori daugiau prasmingesnio darbo, ne visiškai supranta prasmingo darbo koncepcijos. Kad dirbtumėte prasmingą darbą, jums nereikia dirbti ne pelno siekiančioje organizacijoje ar įmonėje, kuri teikia paslaugas bendruomenei.
Pirmiausia svarbu suprasti, kas jums pačiam yra svarbu. Kokį darbą atlikdamas jūs jaučiatės laimingas ir pakylėtas, ką jums pačiam duoda to darbo atlikimas. Kai tai išsiaiškinote, turite surasti įmonę, kuriai svarbūs tie patys dalykai, nes tai leis jums prisidėti prie didesnių tikslų įgyvendinimo, o tuo pačiu įgyvendinsite ir savo misiją. Pavyzdžiui, jeigu jūs esate buhalteris, kuriam labai patinka padėti patarti ir padėti smulkiems verslininkams visais finansų valdymo klausimais, tada jums nevertėtų bandyti įsidarbinti į įmones, kurios dirba su stambiomis įmonėmis, nes jus galite tame nematyti vertės. Turėtumėt ieškoti buhalterinės įmonės ar komandos, kuri turi daugybę klientų, laukiančių tokių kaip jūs pagalbos.
Jei dirbate HR srityje ir jums labiau rūpi apmokyti komandas ir kurti naujus procesus darbuotojo įvedimo ar įsitraukimo srityse, tuomet vaidmuo, kur koncentruojamasi tik į duomenų tvarkymą ar naudas darbuotojams, greičiausiai jums bus nuobodus ir jūs jausite įtampą. Nebent šiuo metu esate motyvuotas plėsti žinias HR srityje ir kaip tik norite išbandyti save naujoje srityje, tai yra matote prasmę būtent savo funkcijų išplėtime.
Taigi, turite žinoti, kokio pobūdžio darbas suteiks jums daugiausiai pasitenkinimo jausmo ir atitiks jūsų asmeninius tikslus ir siekius. Tuomet ieškokite darbo pozicijų ar įmonių, kurios gali jums pasiūlyti būtent tokį darbą.
Apie tikrąją mentorystę ir augimo galimybes
Jūsų karjera yra ilgalaikė viso gyvenimo kelionė, todėl jūsų tikslas turėtų būti dirbti tai, kas leistų nuolat tobulėti. Viena pagrindinių priežasčių, dėl ko galbūt dabar ieškote darbo, turėtų būti būtent ši. Galbūt jūs turite nelabai gerą vadovą arba jums tiesiog nėra vietos augimui dabartinėje įmonėje.
Nesistenkite tik pakeisti nemėgstamą darbą kažkuo kitu. Jums reikėtų ieškoti pozicijos, kuri leistų keistis ir augti, ilgainiui suteiktų jums galimybę imtis naujų projektų, įgyti naujų žinių ar kompetencijų, perimti kitų patirtį, pagaliau kuo geriau išnaudoti savo potencialą. Tam, kad tai padarytumėt, jums reikia palaikančios lyderystės ir laikui bėgant, galimybės priimti naujus iššūkius.
Tad priimant sprendimą dėl naujo darbo, yra svarbu susitikti su savo potencialiu vadovu ir išsiaiškinti jo požiūrį į aukščiau išvardintus dalykus, o taip pat suprasti savo potencialaus vadovo komunikavimo, idealiu atveju, ir vadovavimo stilių, kad įsitikintumėt, ar jis jums tinkamas. Susitikimą su potencialiu vadovu turite išnaudoti 100 procentų, tai yra nebūti tik atsakinėtoju į klausimus, bet aktyviai klausti pačiam ir išsiaiškinti jo požiūrį į visus jums svarbius dalykus. Tai padės priimti išmintingą sprendimą pasirenkant darbą.
Šie trys klausimai turėtų lydėti jus viso darbo paieškos proceso metu, pradedant darbo aprašymu ir baigiant darbo pasiūlymu, jei tik norite suteikti sau geriausią šansą susirasti prasmingą darbą. Be jų, jūs tiesiog susirasite eilinę įmonę ar darbą ir vis dairysitės, ką jums rinka gali pasiūlyti toliau. Tikriausiai tai nėra tinkamas variantas nei jums, nei įmonei, į kurią įsidarbinote.