4 klausimai, kurių turi savęs klausti, jei nesi tikras, ar jau reikia ieškotis kito darbo

Ar reikėtų investuoti daugiau savo laiko ir pastangų į darbo poziciją kompanijoje, kurioje dirbi dabar? Ar geriau skirti laiko savaitgalį CV atnaujinimui ir darbo skelbimų paieškai?

Tai klausimai, kurių manęs klausia klientai ir kurie daugelį žmonių palieka tam tikroje savo karjeros stagnacijoje. Nieko stebėtino, nes daugelis daugiau darbo patirties turinčių profesionalų, anksčiau ar vėliau atsiduria šioje dilemoje. Kai nesi tikras, kuriuo keliu eiti, ir toliau dedi visas pastangas esamame darbe, o šalia kaip ir dairaisi kažko geresnio.

Tačiau ateina laikas, kai turi apsispręsti, kuri kryptis yra geriausia, kad galėtum pilnai atsiduoti savo sprendimo įgyvendinimui.

Čia yra keturi klausimai, kurie padės nuspręsti, ar likti ir toliau bandyti įsitvirtinti dabartinėje organizacijoje ar išeiti į darbo „medžioklę“.

1.Ar jau viską pasiekiau, ką galėjau, savo dabartinėje pozicijoje?

Ar jau ištobulinai visus įgūdžius reikalingus tavo pozicijai? Ar pilnai prisiimi atsakomybę ir esi „profas“, kai kalba eina apie tinkamai ir laiku padarytus darbus? Ar vis dažniau savo darbe jauti nuobodulį, ar dar yra momentų, kurie tau yra įdomūs ir įkvepiantys?

Šiuos dalykus svarbu žinoti, jei nori toliau judėti savo profesinėje srityje. Tu negalėsi pasiekti ar gauti kažko žymiai daugiau (atsakomybių, atlyginimo), jei dar neturi pakankamai gerų veiklos įgūdžių dabartiniame lygmenyje.

Taigi, jei vis tik žinai, kad dar nesi visko pasiekęs dabartinėje pozicijoje, įvertink įgūdžius ar kompetencijas, kurias turėtum patobulinti ir ieškok būdų, kaip tai galėtum padaryti (pasidomėk, ar įmonė galėtų tau suteikti tokias galimybes arba investuok į save pats – peržiūrėk turimus resursus ir pasinaudok daugybe nebrangiai prieinamų galimybių). Tuomet tobulink įgūdžius nuolat ir efektyviai.

Iš kitos pusės, jei tau darosi nuobodu ir tu vis dažniau prisiimi atlikti darbus, kurie yra už tavo darbo pozicijos atsakomybės ribų, tai gali būti ženklas, kad esi ją išaugęs. Tad laikas ieškoti kitų galimybių.

2.Ar turiu galimybių augti dabartinėje organizacijoje?

Ar horizonte gali įžvelgti paaukštinimą? Ar tas paaukštinimas žavi tave? Jeigu vertintume skalėje nuo 1 iki 10, kiek esi tikras, kad gali gauti tą paaukštinimą, atsižvelgiant į tavo įgūdžius, kompetencijas, pasiekimus, organizacijos karjeros valdymo politiką, kultūrą ir kitas formalias ir neformalias sąlygas ar aplinkybes? Ar tau patinka tas karjeros kelias, kurį galbūt praėjo kai kurie vadovai ar kiti darbuotojai tavo organizacijoje, kad atsidurtų tose pozicijose, kuriose jie dirba šiandien?

Jeigu vis dar yra erdvės tavo augimui dabartinėje organizacijoje ir tos galimybės tave įkvepia bei gali padėti tau parodyti save iš geriausios pusės, tai matyt dar yra verta pasilikti ir tęsti savo karjeros kelią toje pačioje vietoje. Tai gali reikšti, kad reikėtų rimčiau pasidomėti galimybe pajudėti organizacijos viduje – į tokią pačią poziciją kitame įmonės padalinyje, kitoje komandoje arba į kiek aukštesnę su papildomom atsakomybėm, o galbūt pasidomėti dėl papildomų funkcijų atlikimo naujai organizacijoje įgyvendinamame projekte.

Tačiau jei įmonėje nėra aiškios pakaitumo ar karjeros valdymo politikos arba realus gyvenimas rodo, kad darbuotojai paaukštinami pirmiausia ne dėl kompetencijos, o dėl pvz., lojalumo vadovui, be to tu jau ne kartą kalbėjaisi šia tema su savo tiesioginiu vadovu, tačiau niekas nevyksta…, vadinasi jau laikas pasidairyti kitų variantų augimui naujoje kompanijoje.

Dar daugiau, jei tu pasiekei tą momentą, kai gali pasakyti sau: „Taip, galbūt aš galiu augti ir čia, bet nesijaučiu laimingas srityje, kurioje dirbu ir norėčiau kažko kito.“- nesilaikyk įsikibęs to, kas tau ne miela. Sek savo nuojauta ir dairykis, kas tau yra geriausia.

3. Ar ši organizacija ir šios pareigos atitinka mano karjeros tikslus?

Kur save matai po vienerių metų? Jei po vienerių metų turėtum galimybę daryti bet ką, ką darytum? Kokias atsakomybes turėtum, kokius projektus įgyvendintum? Kokioje įmonėje arba kokioje darbo pozicijoje jaustumeisi tikrai patenkintas? Ar dabartinis tavo darbas sutampa su tavo norimo darbo vizija ir karjeros tikslu?

Jei tavo dabartinėje pozicijoje dar yra galimybė tobulinti savo kompetencijas ir įgyti dar daugiau patirties, kuri padės judėti link tavo svajonių darbo, tuomet yra verta dar padidinti pastangas ir naudotis visomis atsirandančiomis progomis.

Tačiau jei organizacijos kultūra daugiau tavęs netenkina, bet dar vis jauti, kad gali gauti naudos iš savo pozicijos ir atsakomybių, paklausk savęs: „Ar aš dar vis noriu skirti savo laiką dalykams, kurie man nėra priimtini?“ Jeigu gali atsakyti teigiamai, neaukodamas savo ramybės ir sveikatos, dirbk ir toliau siekdamas savo tikslo. Tačiau jei atsakymas yra „ne“ arba net ir „galbūt“, laikas pasidairyti kitų organizacijų pasiūlymų ir susirasti tokią, kurios vertybės atitiktų tavąsias.

4. Ar aš pakankamai daviau šiai organizacijai?

Kiek metų dirbi organizacijoje? Ar dirbi pakankamai ilgai ir per tą laiką nuveikei nemažai reikšmingų darbų? Ar turėjai pakankamai laiko parodyti rezultatams? Jei reikėtų savo CV papildyti šiandien įtraukiant dabartinę poziciją, ar turėtum ką įrašyti, parodant savo gebėjimus ir pasiekimus?

Yra paprasta palikti laivą, kai esi nepatenkintas darbu ir nelaimingas. Bet jei organizacijoje dirbi tik keletą mėnesių ir jau galvoji apie išėjimą, galbūt reikėtų pakeisti savo požiūrį (ypač jei dar negali pasigirti ilga ir įvairiapuse darbo patirtimi). Juk per kelis mėnesius nespėjai dar net įsibėgėti, dar tik aiškiniesi, kas ir kaip veikia, ir dar tikrai neturėjai laiko parodyti realių rezultatų, kuriais galėtum papildyti savo CV.

Galbūt tu gan greitai supratai, kad ši darbo pozicija nėra ta, kuri leidžia tavo širdžiai dainuoti, tačiau skubotas sprendimas palikti darbą gali turėti didesnį poveikį ne tavo dabartiniam vadovui, o tavo būsimam vadovui, kuris dar prieš priimdamas sprendimą pakviesti tave prisijungti prie savo komandos, būtinai įvertins, kiek esi patikimas.

Tad jei esi būtent tokioj situacijoj, pasižiūrėk, kaip savo darbe dar gali nuveikti kažką reikšmingo. Parodyk iniciatyvą ir atlik bent keletą darbų/užduočių, kurios bus vertos papildyti tavo CV ir pretenduodamas į kitas pozicijas tu galėsi pasigirti dar didesne patirtimi.

Ir vis tik, jei dirbi organizacijoje jau kurį laiką ir gali parodyti eilę konkrečių rezultatų, dėl savo pajudėjimo į naujus vandenis gali jaustis užtikrintai ir komfortabiliai, ypač jei esi pasiruošęs naujiems iššūkiams.

Štai ir atsakei į klausimus.

Taigi, jei esi įstrigęs tarp pasilikimo organizacijoje ar išėjimo iš jos, atsakymai į šiuos klausimus turi padėti tau žengti kitą žingsnį. Jei atsakei sau, kad turi išeiti, daugiau nedvejok svarstydamas, o imkis veiksmų. Sugrįžimas prie svarstymo tik dar labiau pagilins dvejones.

Juk esi vertas sėkmingos ir prasmingos karjeros.